Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

DIAGNOZA KULTURY: Zerwane przymierze – o relacji między sztuką a religią

Ważne i aktualne tematy, którymi żyje współczesna  kultura  i sztuka. Bez tabu, ale ze smakiem i szacunkiem dla rozmówcy. Przed nami kolejna odsłona Diagnozy Kultury. Tym razem porozmawiamy o relacji między religią a sztuką.

Jan Paweł II często powtarzał, że „człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą również i w tym znaczeniu, że poprzez nią człowiek odznacza się i odróżnia od całej reszty istnień wchodzących w skład widzialnego świata: człowiek nie może obejść się bez kultury. Kultura jest właściwym sposobem istnienia i bytowania człowieka. Człowiek bytuje zawsze na sposób jakiejś kultury sobie właściwej, która z kolei stwarza pomiędzy ludźmi właściwą dla nich więź stanowiąc o międzyludzkim i społecznym charakterze ludzkiego bytowania. (…) Kultura jest tym, przez co człowiek, jako człowiek, staje się bardziej człowiekiem: bardziej „jest”. (Jan Paweł II, przemówienie w UNESCO, 2 czerwca 1980). Mając w pamięci te słowa, a także poczynioną przez Jana Pawła II w UNESCO uwagę, że „(…) gdy zmieniają się osoby i społeczeństwa, wraz z nimi zmienia się też kultura. Kiedy transformacji ulega kultura, wtedy zmieniają się również osoby i społeczeństwa” chcemy przyjrzeć się zmianom jakie zachodzą we współczesnej kulturze. Odpowiemy sobie na pytanie, dokąd prowadzą nas te zmiany, jakie mają źródła i co łączy bądź dzieli je z wizją kultury, której orędownikiem był Jan Paweł II. – mówi Marcin Nowak,CMJP2, koordynator projektu.

 

 

 

 

Piąta  debata pt.:  „Zerwane przymierze – o relacji między sztuką a religią” odbędzie się we wtorek 26 maja 2015 r. o godz. 18.00 w Centrum Myśli Jana Pawła II, 1Piętro  
(ul. Foksal 11, lok. 30).

Udział w debacie wezmą: 

  • Małgorzata Ludwisiak, dyrektorka Centrum Sztuki Współczesnej 
  • Bp Michał Janocha 
  • Piotr Cieplak, reżyser teatralny 

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Koehler

Opublikowano 21.05.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.