Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Finanse w służbie integralnego rozwoju człowieka – prof. Jens Lowitzsch [30.05.2016 r.]

Jak z prekariatu uczynić klasę średnią? 

Finanse nie mają dziś dobrej sławy. Kojarzą się, zwłaszcza po kryzysie, z przywilejami i nadużyciami najbogatszych, których koszty ponoszą zwykli obywatele. Naturalną reakcją wydaje się nałożenie kagańca finansom: wyższego opodatkowania, ściślejszych regulacji, definitywnych zakazów.

Ale czy to rzeczywiście ma sens? Jeśli finanse są tak ważną częścią współczesnej gospodarki, może powinniśmy się zastanawiać, jak wykorzystać je w służbie niezamożnym warstwom społeczeństwa?

Postanowiliśmy pójść tą właśnie drogą. Punktem wyjścia będzie dla nas będzie myśl Louisa Kelso. Rozumiał on doskonale, że, jak pisał Jan Paweł II w „Sollicitudo rei socialis”, „prawdziwy rozwój nie może polegać na zwykłym gromadzeniu bogactw i możności korzystania w większym stopniu z dóbr i usług, jeśli osiąga się to kosztem niedorozwoju wielkich rzesz i bez należytego uwzględnienia wymiarów społecznych, kulturowych i duchowych istoty ludzkiej”. Jako prawnik, finansista i filozof chciał wiedzieć jakich warunków ów prawdziwy rozwój wymaga, aby potem wdrożyć je w życiu społecznym.

Postać Louisa Kelso oraz jego najważniejsze postulaty przedstawi prof. Jens  Lowitzsch z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w wykładzie otwierającym konferencję pt. „Jak poszerzyć dostęp do kredytu inwestycyjnego”? Prof. Lowitzsch poruszy następujące kwestie:

  • Czy dostęp do kredytu inwestycyjnego, jedynie dla bogatych, jest sprawiedliwy?
  • Czy ubezpieczenie kredytu inwestycyjnego może spełnić rolę wymaganego przez bank zabezpieczenia?
  • Czy dojrzałe firmy powinny wypłacać cały zysk jako dywidendę?

 

W dyskusji po wykładzie wezmą udział znakomici finansiści:

☆ Zdzisław Sokal – doradca ekonomiczny Prezydenta RP, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
☆ dr Cezary Mech – prezes Agencji Rankingu Społecznego, były wiceminister finansów
☆ dr Dariusz Gątarek – członek rady nadzorczej Alior Banku

 Zarówno wykład jak i dyskusja będą prowadzone w języku polskim.

 

30 maja (poniedziałek) godz. 18.30-20.00,
Centrum Myśli Jana Pawła II, ul Foksal 11,
sala kominkowa, I piętro

Opublikowano 24.05.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.