Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Gdzie są skrzydła Pegaza?

Najwięksi polscy artyści. Ważne i aktualne tematy, którymi żyje współczesna  kultura  i sztuka. Bez tabu, ale ze smakiem i szacunkiem dla rozmówcy. W Centrum Myśli JP2 na 1Piętrze startuje z projekt Diagnoza Kultury. Podczas pierwszego spotkania wraz z Magdaleną Tulli, Markiem Sobczykiem, Eugeniuszem Knapikiem oraz Bartoszem Szydłowskim poszukamy odpowiedzi na pytania: Czego szuka współczesna sztuka? Co mówi nam dzisiaj artysta? Kim jest sam dla siebie? Jaka siła pcha go do tworzenia?

Jan Paweł II często powtarzał, że „człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą również i w tym znaczeniu, że poprzez nią człowiek odznacza się i odróżnia od całej reszty istnień wchodzących w skład widzialnego świata: człowiek nie może obejść się bez kultury. Kultura jest właściwym sposobem istnienia i bytowania człowieka. Człowiek bytuje zawsze na sposób jakiejś kultury sobie właściwej, która z kolei stwarza pomiędzy ludźmi właściwą dla nich więź, stanowiąc o międzyludzkim i społecznym charakterze ludzkiego bytowania. (…) Kultura jest tym, przez co człowiek, jako człowiek, staje się bardziej człowiekiem: bardziej „jest”. (Jan Paweł II, przemówienie w UNESCO, 2 czerwca 1980). Mając w pamięci te słowa, a także poczynioną przez Jana Pawła II w UNESCO uwagę, że „(…) gdy zmieniają się osoby i społeczeństwa, wraz z nimi zmienia się też kultura. Kiedy transformacji ulega kultura, wtedy zmieniają się również osoby i społeczeństwa” chcemy przyjrzeć się zmianom jakie zachodzą we współczesnej kulturze. Odpowiemy sobie na pytanie, dokąd prowadzą nas te zmiany, jakie mają źródła i co łączy bądź dzieli je z wizją kultury, której orędownikiem był Jan Paweł II. – mówi Marcin Nowak,CMJP2, koordynator projektu.

 

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Koehler.

Diagnoza kultury to projekt, który ma zadnie spojrzeć na współczesną kulturę i sztukę przez pryzmat nauczania Jana Pawła II. Pytaniami kolejnych spotkań będą m.in. : Czy piękno zawsze wyrasta z  dobra ? Komu służy sztuka – artysta a dobro wspólne ? Sztuka w obliczu Tajemnicy – czy jesteśmy skazani na sakrokicz ? O zerwanym przymierzu – o relacji między wiarą a sztuką. W drodze do ponownego spotkania – czy nowy dialog religii i sztuki jest możliwy?

Debaty z cyklu „Diagnoza Kultury” stanowią jeden z elementów szerszego projektu Centrum Myśli Jana Pawła II,  mającego na celu przygotowanie merytorycznego gruntu pod organizowaną na jesieni 2015 roku w Warszawie, kolejną edycję forum Dziedzińca Dialogu.

Debata będę odbywały się raz w miesiącu.

Projekt jest współorganizowany przez:
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Klub Inteligencji Katolickiej, Fundację Atelier, Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Galerię Propaganda, Więź i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. 

Opublikowano 26.01.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.