Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII (odc.2): Czarek Sokołowski

Nagroda dla wszystkich.

Polska Rzeczpospolita Ludowa, rok 1983. Partia komunistyczna liczy prawie 3 miliony członków. W maju Grzegorz Przemyk zostaje pobity przez milicję, wskutek czego umiera. Miesiąc później Jan Paweł II pielgrzymuje do Polski. W lipcu zostaje zniesiony stan wojenny, a internowani zwolnieni na mocy ogłoszonej częściowej amnestii. Pomimo tego działacze „Solidarności” są nadal represjonowani, co powoduje zastraszenie społeczeństwa. W konspiracji przed władzami komunistycznymi dziennikarze starają się przekazać do prasy zagranicznej najważniejsze informacje o działaniu opozycji. Jednym z fotoreporterów, który podejmuje się niełatwej „gry” z władzą jest Czarek Sokołowski, pracujący dla amerykańskiej agencji Associated Press. W okresie PRL dwadzieścia cztery razy aresztowany przez milicję. Jest jedynym do tej pory Polakiem, który otrzymał Nagrodę Pulitzera za zdjęcie w kategorii News Photography.

 

„Te osobiste relacje uznanych (1)

 


Napisy w j. angielskim dostępne po naciśnięciu ikony CC.

 

„Wielkim wydarzeniom towarzyszą często drobne wydarzenia, a także drobne przedmioty. Oczywiście świetnie pamiętam dzień, w którym stojąc za Lechem Wałęsa z emocją i wzruszeniem słuchałem transmisji z Oslo: Nobel przywrócił nam wtedy nadzieję. A to radio? To była trochę „rodzinna” konspiracja. Dostał je od francuskiej Polonii mój brat stryjeczny Tadeusz Konopka, który

był wtedy szefem rzymskiego biura „Solidarności” i on z kolei poprosił męża mojej ciotecznej siostry – Wojtka Ejbicha, też mieszkającego we Włoszech, żeby mi je jakoś przeszmuglował do Gdańska…. Udało się! Mam stale to historyczne radio Sony – ówczesny cud techniki, potrafiący nie tylko podsłuchiwać rozmowy SB, ale nawet śledzić na bieżąco to, co działo się tego wielkiego dnia w Oslo.”

Piotr Nowina-Konopka
Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej
(uchwycony na zdjęciu Czarka Sokołowskiego – drugi od lewej, tuż za Lechem Wałęsą)

Cykl powstał w ramach projektu „Skarb Solidarności” (www.skarbsolidarnosci.pl) prowadzonego przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

Opublikowano 26.02.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.