Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Druga edycja projektu „PoKolędzie JP2” (2015)

To archiwalna strona wydarzenia. Zapraszamy na stronę PoKolędzia JP2 2017!

 

To była już druga edycja naszego kolędowego projektu. Ku naszej radości projekt się rozrasta angażując coraz większą rzeszę miłośników wspólnego śpiewania. W tegorocznej edycji wzięło udział aż 14 zespołów, które dały 18 koncertów kolędowych:

1.
kto: Schola DA Dąb przy Sanktuarium A. Boboli przy ul. Rakowieckiej
Zespół wokalno-instrumentalny przy duszpasterstwie oo. Jezuitów. Mówią o sobie: „Liturgia jest dla nas wielkim Wydarzeniem, źródłem Życia, muzykowanie – wielką frajdą, przyjemnością i służbą. Właśnie to jest początkiem naszej scholi. Reszta to trochę pracy, trochę zabawy i przeświadczenie, że to, co robimy jest potrzebne.”

gdzie: Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
Więzienie mieści tymczasowo aresztowanych oraz skazanych, w sumie blisko 1000 osób, w tym więźniów uznanych za szczególnie niebezpiecznych, mieszkających w odosobnionych celach. Areszt mokotowski powstał na początku XX w. Należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych jednostek penitencjarnych w Polsce. Przetrzymywano tu m.in. ofiary represji stalinowskich w latach 1945-1956, działaczy opozycji demokratycznej 1956-1989. 

Koncert i Jasełka 10.01.2015 015    Koncert i Jasełka 10.01.2015 050

…………………………….

2.
kto: Schola z Józefowa
Zespół wokalno-instrumentalny, który powstał przed wielu laty, jako młodzieżowa diakonia muzyczna Ruchu Światło-Życie. Obecnie tworzą go osoby w różnym wieku i różnej muzycznej i religijnej formacji, które łączy pragnienie śpiewania na chwałę Bożą. Zespołowi przewodzi Marcin Ciesielski. Zachęcają do wspólnego śpiewania podczas Mszy Świętej niedzielnej o godz. 10:00 w kościele parafialnym Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie.

gdzie: Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka
Mieszka tu blisko 1400 osób tymczasowo aresztowanych i skazanych, osoby odbywające po raz pierwszy karę pozbawienia wolności, młodzież. Więzienie powstało w 1960 roku. W stanie wojennym internowano tu wielu działaczy Solidarności.

SONY DSC    SONY DSC

………………………………

3.
kto: Schola z Anina
Schola anińska działa przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Wawrze. Z zapałem i ogromną pasją do muzyki śpiewają w niej uczniowie lokalnej Szkoły Podstawowej nr 218, licealiści i studenci zamieszkali zarówno na terenie parafii, jak i poza nią. Pomimo młodego wieku większości śpiewających, schola wykonuje utwory znanych kompozytorów, m.in. J.S. Bacha i G. Palestriny. Scholę prowadzi organista Waldemar Pawlik, który swoją charyzmą i entuzjazmem zachęca dzieci i młodzież do takiej formy modlitwy i uwielbienia Boga.

gdzie: Dom Dziecka w Międzylesiu 
Prowadzony przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi jest pełen rodzinnego ciepła i radosnej atmosfery. Zajmuje się pracą wychowawczą, edukacją i opieką zdrowotną nad dziećmi.

20150111_151109    20150111_154023

……………………………….

4.
kto: Chór Centrum Nauki Kopernik
Młody zespół, spontanicznie powstały w 2011 roku, tworzą pracownicy i wolontariusze Centrum Nauki Kopernik, pasjonaci wspólnego śpiewania i muzykowania pod dyrekcją Małgorzaty Krynickiej

kto: Chór Allegrezza del Canto
To liczący przeszło 10 lat zespół, łączący ludzi bez względu na poziom umiejętności wokalnych. Tu śpiewać może każdy! Nie obowiązują przesłuchania, a jedynie radość śpiewania (jak głosi nazwa, którą przyjęli) i chęć wspólnej pracy. Ten chór wyróżnia zmniejszenie dystansu pomiędzy wykonawcą a publicznością, koncertowanie w kościołach, Domach Kultury, Domach Opieki Społecznej, w metrze, na Dworcu Centralnym.

gdzie: Dom Dziecka nr 2 im. dr Janusza Korczaka
Ośrodek, założony w 1909 roku dla żydowskich dzieci  z inicjatywy Towarzystwa „Pomoc dla Sierot”, prowadzony dawniej przez Janusza Korczaka, jest dziś najstarszą placówką opiekuńczą w Warszawie. Po wojnie, dzięki staraniom Komitetu Korczakowskiego pod przewodnictwem Igora Newerlego, wznowił działalność jako Dom Dziecka.

_DSC9056    _DSC9081

………………………………

5.
kto: Chór Seniorów „Uśmiech” przy Domu Kultury Śródmieście
Śpiewa z pasją i energią, ma w repertuarze utwory rozrywkowe i poważne, występuje w ośrodkach kultury, bierze udział w koncertach dobroczynnych na rzecz seniorów i chorych. Chór seniorów Domu Kultury Śródmieście od lat bierze udział w konkursach i jest laureatem wielu nagród.

gdzie: Hospicjum Stacjonarne przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
Hospicjum jest ośrodkiem działalności leczniczej Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Mieszkają tu pacjenci w ostatnim stadium choroby nowotworowej, którzy wymagają całodobowej pełnej opieki. Misją ośrodka jest umożliwienie rodzinie nieograniczonego przebywania przy chorym i stworzenie domowej atmosfery.

2015-01-14-0251    DSC01716

…………………………………..

6.
kto: Chór „Con Passione” przy Polsko-Japońskiej Szkole Technik Komputerowych
Zespół powstał wiosną 2009 roku z inicjatywy kilku osób owładniętych pasją śpiewania, do czego nawiązuje w swojej włoskiej nazwie CON PASSIONE, czyli „z pasją”. Bierze aktywny udział w życiu muzycznym uczestnicząc w konkursach i festiwalach. Wykonuje przede wszystkim muzykę sakralną i etniczną z całego świata. Sięga do utworów z rożnych okresów historii muzyki od baroku do współczesności. „Spotkania z muzyka są źródłem radości, tym większej, gdy śpiewa się wspólnie. Do tego to jedyny chór z taką energią!”, jak mówi jego dyrygentka, Małgorzata Krynicka.

gdzie: Dom Wspólnoty Chleb Życia „Betlejem” przy ul. Potrzebnej w Warszawie
W Betlejem znajdują schronienie chorzy bezdomni, kobiety i mężczyźni. To jeden z domów Wspólnoty Chleb Życia zapewniającej nocleg, wyżywienie, opiekę medyczną i pomoc socjalną osobom w trudnej sytuacji życiowej.

V__F3D7    V__BC4B

…………………………..

7.
kto: Schola Dominikańska z kościoła Świętego Dominika w Warszawie
Śpiewa, kiedy tylko jest taka możliwość. Przede wszystkim dba o muzyczną oprawę Mszy Świętej niedzielnej o godz. 14:00 w kościele św. Dominika. Otwarta na obecność każdego, kto umie śpiewać i chce modlić się śpiewając.

gdzie: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
Szpital onkologiczny przy ul. Roentgena wywodzi się z Instytutu Radowego, założonego w 1932 roku w Warszawie z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA    OLYMPUS DIGITAL CAMERA

………………………………

8.
kto: Schola z kościoła Świętego Andrzeja Apostoła w Warszawie
Śpiewają już 7 lat. Dzielą się radością ze wspólnego muzykowania i talentami, które zbliżają do Boga. Zapewniają oprawę muzyczną niedzielnej Eucharystii, ślubów i najważniejszych świąt w parafii. „Poczucie wspólnoty, jakie daje wspólny śpiew ad maiorem Dei gloriam… to chyba to, co sprawia, że ciągle jesteśmy razem” – mówi dyrygent Tomasz Owczarek. 

gdzie: Dom Wspólnoty Chleb Życia „Emaus” przy ul. Stawki w Warszawie
„Emaus” to noclegownia dla kobiet i wyjątkowo matek z dziećmi. To jeden z domów Wspólnoty Chleb Życia, która otacza opieką i pomaga „stanąć na nogi” bezdomnym, bezrobotnym, ubogim. Wspólnota została założona we Francji w 1976 roku., w Polsce działa od 1990 roku.

Schola z Chłodnej, Dom Emaus

………………………………….

9.
kto: Schola DA Dąb przy Sanktuarium A. Boboli przy ul. Rakowieckiej
Zespół wokalno-instrumentalny przy duszpasterstwie oo. Jezuitów. Mówią o sobie: „Liturgia jest dla nas wielkim Wydarzeniem, źródłem Życia, muzykowanie – wielką frajdą, przyjemnością i służbą. Właśnie to jest początkiem naszej scholi. Reszta to trochę pracy, trochę zabawy i przeświadczenie, że to, co robimy jest potrzebne.”

 gdzie: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy „Dom Świętego Franciszka”
Powstał w 1995 roku z inicjatywy Ks. Kardynała Józefa Glempa, prywatnych fundatorów i Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Dom Św. Franciszka zamieszkują kobiety chore i niepełnosprawne. Ośrodek wspiera rodzinną opiekę nad chorymi.

IMG_20150117_102018[1]     IMG_20150117_110642[1]

……………………………….

10.
kto: Schola przy parafii Świętego Jakuba
Zespół wokalny animujący śpiew podczas liturgii niedzielnej o 10:15, pod dyrekcją Jakuba Szafrańskiego. Gromadzi liczną grupę młodzieży i małżeństw. Wykonuje pieśni dominikańskie i utwory według własnych opracowań.

gdzie: Centrum Alzheimera w Warszawie
To dom dla 120 chorych przewlekle, zapewniający kompleksową opiekę całodobową lub dzienną. Ośrodek prowadzi treningi umiejętności poznawczych pacjentów, wykorzystuje różne metody animacji i terapii niosąc pomoc chorym i ich rodzinom. 

Schola św. Jakuba, Centrum Alzheimera

………………………………

11.
kto: Zespół Uwielbieniowy ze Skaryszewskiej
Grupa animująca Muzyczne Wieczory Uwielbienia w parafii św. Wincentego Pallottiego. Z przekonaniem i radością inicjują i wspierająca wspólną modlitwę śpiewem.

gdzie: Dom Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta, ul. Kawęczyńska 4b
To bardzo duży dom ss. albertynek, które prowadzą tu kuchnię dla ubogich, dom pomocy społecznej i ośrodek pomocy charytatywnej dla starszych i chorych.

20150117_132758    20150117_142342

………………………..

12.

kto: Chór Centrum Myśli Jana Pawła II

gdzie: Dom Pomocy Społecznej w Niegowie
Dom został założony w 1931 roku przez ss. Benedyktynki Samarytanki Krzyża Chrystusowego, które prowadzą go do dziś. Mieszkają tu w rodzinnej atmosferze dzieci i dorośli z upośledzeniem umysłowym. 

P1160373    P1160380

……………………………

13.
kto: Chór Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego
Zespół został założony w 2012 r. Gromadzi studentów i absolwentów Wydziału Zarządzania. Śpiewa przede wszystkim na uroczystościach uniwersyteckich. Służy integracji, rozwijaniu pasji studentów oraz kształceniu umiejętności śpiewania. Chórem dyryguje Joanna Dacko.

gdzie: Dom Dziecka nr 16 w Warszawie – Dom Małego Dziecka, ul. Międzyparkowa 5
Przebywają tu głównie dzieci do 3 roku życia. Ośrodek zajmuje się pielęgnacją i wychowaniem, rehabilitacją, opieką logopedyczną i psychologiczną najmłodszych.

 

………………………………

14.
kto: Schola Dominikańska z kościoła Świętego Dominika w Warszawie
Śpiewa, kiedy tylko jest taka możliwość. Przede wszystkim dba o muzyczną oprawę Mszy Świętej niedzielnej o godz. 14:00 w kościele św. Dominika. Otwarta na obecność każdego, kto umie śpiewać i chce modlić się śpiewając.

gdzie: Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża w Warszawie
To stale rozwijające się i najstarsze hospicjum na Mazowszu, założone w 1987 roku by wszechstronnie pomagać chorym bezdomnym i ubogim. Koncepcja pracy hospicjum została przygotowana z pomocą bł. Matki Teresy z Kalkuty, w oparciu o nauczanie św. Franciszka, św. Brata Alberta oraz zasady i idee ruchu hospicyjnego z inspiracji Cicely Saunders.

Schola Służew, Hospicjum św. Krzyża

………………………………….

15.
kto: Chór Świętokrzyski „Sursum Corda”
Chór Bazyliki Świętego Krzyża powstał prawie 147 lat temu i jest najstarszym warszawskim chórem kościelnym. Towarzyszy najważniejszym wydarzeniom historycznym i religijnym parafii. Od 2004 r. dyryguje nim Emilia Melon.

gdzie: Dom Stowarzyszenia Wspólnymi Siłami – Dom Samotnej Matki
Dom jest schronieniem dla kobiet maltretowanych, wykorzystywanych, matek bezdomnych samotnie wychowujących dzieci, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Działa od 2004 roku pomagając kobietom w podjęciu pracy i usamodzielnieniu się, wyrównaniu ich szans.

P1160453    P1160456 

………………………………..

16.
kto: Chór Archikatedry Warszawskiej
Chór amatorski działający od 1983 roku. Głównym zadaniem zespołu jest zapewnienie oprawy muzycznej ważnym uroczystościom katedralnym i diecezjalnym oraz promocja polskiej muzyki religijnej. Za całokształt działalności został wyróżniony medalem Prymasa Polski „Zasłużonemu dla Kościoła i Narodu”. Chórem dyryguje Dariusz Zimnicki.

gdzie: Dom Pomocy Społecznej w Sadowej
Mieszkańcami domu jest setka dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Ośrodek, położony na obrzeżach Parku Kampinoskiego, funkcjonuje od 1993 roku. Pełni funkcję domu i ośrodka terapii.

8    6

………………………………

17.
kto: Chór Centrum Myśli Jana Pawła II

gdzie: Dom Pomocy Społecznej, ul. Wójtowska 13
Mieszka tu ponad 100 osób przewlekle chorych, wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogących samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu.

022    026

 

 

Opublikowano 16.07.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.