Miejska Strefa Kultury

Miejska Strefa Kultury została stworzona z myślą o mieszkańcach Warszawy, turystach i uczestnikach Światowych Dni Młodzieży. Od 20 do 24 lipca, na Krakowskim Przedmieściu (na odcinku od skweru ks. Jana Twardowskiego do placu Zamkowego) odbędą się liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i społeczne. Ich wątkami przewodnimi będą miłosierdzie i solidarność oraz ukazanie ich roli w spuściźnie Jana Pawła II, historii i współczesności Polski oraz Warszawy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

skwer Hoovera

Scena Główna to centralny punkt Miejskiej Strefy Kultury. Na odwiedzających przygotowano urozmaicony program artystyczny, mnóstwo dobrej muzyki i koncerty z udziałem polskich gwiazd, ciekawe dyskusje z przedstawicielami świata polityki, sportu i kultury o historii Warszawy, dziedzictwie Jana Pawła II, miłosierdziu i solidarności.

20 lipca
16.30 – koncert otwarcia Miejskiej Strefy Kultury,

21 lipca, TEMAT DNIA: SOLIDARNOŚĆ
16.00–18.00 – Wartość Solidarności – spotkanie ze świadkami „Solidarności”.

22 lipca, TEMAT DNIA: MIŁOSIERDZIE
12.00–14.00 – pokaz i nauka polskich tańców ludowych,
16.00–18.00 – Jak miłosierdzie może zmienić świat? – spotkanie z osobami, które na co dzień zajmują się dziełami miłosierdzia,
20.00 – koncert Vavamuffin.

23 lipca, TEMAT DNIA: WARSZAWA
12.00–14.00 – pokaz i nauka polskich tańców ludowych,
15.00–16.30 – Świadectwa Powstania Warszawskiego spotkanie z uczestnikami Powstania Warszawskiego,
17.00–19.00 – chopinowski koncert fortepianowy.

24 lipca, TEMAT DNIA: JAN PAWEŁ II
12.00–14.00 – pokaz i nauka polskich tańców ludowych,
16.00–18.00 – Jan Paweł II i Światowe Dni Młodzieży spotkanie z osobami z otoczenia Jana Pawła II,
20.00 – koncert finałowy Mercy, Mercy, Mercy

JAN PAWEŁ II. ŹRÓDŁA, Krakowskie Przedmieście 66, 20 lipca–15 sierpnia, godz. 10.00–22.00
W tym roku Polska świętuje 1050. rocznicę chrztu. Wystawa pokazuje historię Polski oczami wielkiego Polaka – Jana Pawła II. Zwiedzający, przechodząc przez cztery symboliczne bramy, poznają dzieje Polski i najważniejsze dla Polaków wartości, a także świętych, którzy wywarli wpływ na duchową historię narodu. Multimedialną ekspozycję można będzie obejrzeć w specjalnym pawilonie. Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Historii Polski. Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent RP.

Jan Pawel II Zrodla 1 Jan Pawel II Zrodla 2 Jan Pawel II Zrodla 3 Jan Pawel II Zrodla 4

Jan Pawel II Zrodla 5 Jan Pawel II Zrodla

JAK FENIKS Z POPIOŁÓW – ZNISZCZENIE I ODBUDOWA WARSZAWY, skwer ks. Jana Twardowskiego
Wystawa przedstawia losy Warszawy w trzech odsłonach: przed wojną, w czasie bezwzględnej okupacji hitlerowskiej oraz po wojnie. Partnerem wystawy jest Dom Spotkań z Historią.

JESTEŚCIE MOJĄ NADZIEJĄ! KAROL WOJTYŁA – JAN PAWEŁ II DO MŁODYCH, Ogród Saski
Na wystawie będzie można obejrzeć zdjęcia i teksty opowiadające o spotkaniach Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II, z młodzieżą, w Polsce i na świecie. Partnerzy wystawy to Fundacja Śladami Jana Pawła II i Stowarzyszenie Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II.

BOHATEROWIE CODZIENNOŚCI, fasada Centralnej Biblioteki Rolniczej, ul. Krakowskie Przedmieście 66
Wystawa jest opowieścią o wzajemnym obdarowywaniu. Jej bohaterowie na co dzień pozornie nie robią nic szczególnego, jednak poprzez tę zwyczajność zmieniają świat na lepsze.

MUZEUM NA KÓŁKACH WYSTAWA MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH, ul. Krakowskie Przedmieście
Wystawa pokazuje model żydowskiego miasteczka, na podstawie którego będzie można poznać kulturę Żydów polskich i historię ich tysiącletniej obecności na ziemiach polskich. Partnerem wystawy jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

POLSKIE STROJE LUDOWE, ul. Krakowskie Przedmieście 66, przed budynkiem Centralnej Biblioteki Rolniczej
Wystawa pokazuje różnorodność polskich strojów ludowych i wojskowych. Na przygotowanych planszach zobaczymy stroje m.in. huculskie, kujawskie, kurpiowskie, wielkopolskie, wołyńskie,  żmudzińskie. Kilka litografii zostało poświęconych także umundurowaniu wojska polskiego z 1831 r.

UPAMIĘTNIENIE MIEJSC PAPIESKICH, różne punkty na terenie Warszawy
Dwa kamienne posągi symbolizujące cudzysłów upamiętnią najważniejsze miejsca związane z wizytami Jana Pawła II w Warszawie. W każdym z tych punktów będzie można odsłuchać przemówienia Papieża w dwóch językach.

SCENA OTWARTA, skwer ks. Jana Twardowskiego, 21–24 lipca, godz. 12.00–20.00

Na Scenie Otwartej posłuchasz kameralnych koncertów i weźmiesz udział w jam session razem z innymi uczestnikami ŚDM z zagranicy i z Polski.

Ty także możesz tu wystąpić, solo lub w zespole, zaprezentować covery, własne kompozycje oraz kulturę swojego kraju. Tu znajdziesz towarzystwo do wspólnego muzykowania i wspólnej zabawy. Jeśli nie przywieziesz ze sobą instrumentów, możesz skorzystać z naszych. Niech połączy nas muzyka, pomimo różnic językowych!

Animatorem Sceny Otwartej jest polski muzyk i wokalista Karol Strzemieczny (Paula i Karol, Naiv, Stan Miłości i Zaufania), który w przerwach zagra na gitarze i umili Wam czas jako didżej. Jeśli masz jakieś pytania lub własne pomysły, już teraz możesz do niego napisać: openstage@centrumjp2.pl

Posłuchaj Karola w duecie Paula i Karol

 

 

OTWARTY FORTEPIAN, ul. Krakowskie Przedmieście, 21–24 lipca, godz. 10.00–22.00

W jednym z pawilonów na Krakowskim Przedmieściu zostanie udostępniony publiczności fortepian. Będą mogli z niego skorzystać uczestnicy ŚDM, którzy chcieliby zaprezentować publiczności swój talent. Partnerem projektu jest Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina.

skwer ks. Jana Twardowskiego, 21–24 lipca, godz. 10.00–22.00
Strefa Miłosierdzia to przestrzeń wszelkich aktywności dobroczynnych. Odwiedzający będą zachęcani do czynienia dobra i zadeklarowania konkretnej pomocy drugiemu człowiekowi.

Projekty Strefy Miłosierdzia:

 • Mozaika Miłosierdzia – wielkoformatowa mozaika utworzona z setek rysunków namalowanych przez uczestników ŚDM,
 • DIY Miłosierdzie – ozdabianie mebli-instalacji o nietypowych kształtach, które złożą się na Strefę Miłosierdzia. Projekt DIY realizowany jest dzięki wsparciu Państwa Beliniak,
 • Daj głos Miłosierdziu – punkt nagrań i odsłuchu, czyli miejsce, w którym można nie tylko wysłuchać dobrego słowa, lecz także podzielić się nim ze światem,
 • Spójrz głębiej – miejsce na spotkanie z nieznajomą osobą, przystanięcia w codziennym biegu i popatrzenia sobie w oczy,
 • Doradca uczynkowy, nie przegap okazji – punkt informacji o możliwościach spełnienia dobrego uczynku tu i teraz albo odbycia długoterminowego wolontariatu. Partnerem akcji jest Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. (Partner – Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy)
 • Origami Miłosierdzia – punkt artystyczny, miejsce gdzie uczestnicy ŚDM mogą stworzyć prace plastyczne, które następnie zostaną przekazane do szpitali i hospicjów. Partnerem projektu jest Szkoła Języka i Kultury Japońskiej. (Partner – Szkoła Języka i Kultury Japońskiej)

 • Wyślij Miłosierdzie w świat – punkt artystyczny, miejsce, gdzie można własnoręcznie stworzyć kartkę pocztową z przesłaniem,
 • Rozkręć świat Miłosierdziem – wspólny występ uczestników ŚDM, turystów, warszawiaków w prostym układzie tanecznym,
 • Coś dla ciała, coś dla duszy – mimowie zaprezentują krótkie historie związane z miłosierdziem,
 • Podejmij wyzwanie i przebacz – miejsce składania intencji modlitewnych do sióstr z zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny,
 • Listy nadziei – miejsce gdzie można napisać list w ważnej sprawie, np. dotyczący łamania praw człowieka. (Partner CitizenGO),
 • Żywe książki – spotkanie z Żywymi Książkami. Są nimi ludzie, którzy są reprezentantami grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji. Każdy, kto przychodzi do Żywej Biblioteki, ma możliwość porozmawiania z dowolnie wybraną Książką przez 30 minut. Wymagana wcześniejsza rejestracja.
ul. Krakowskie Przedmieście/ ul. Kozia

Tu można zapisać się na spacery z przewodnikiem prezentujące różne oblicza stolicy i uzyskać informacje oraz materiały o najciekawszych miejscach w Warszawie, w tym mapki ułatwiające poruszanie się po mieście. Wycieczki odbywają się w godzinach 11.00, 14.00, 16.00 i prowadzone są w języku polskim, angielskim oraz hiszpańskim. Przewidywany czas trwania każdego spaceru wynoosi około dwóch godzin.

 • Warszawa Jana Pawła II – wycieczka zabytkowym autobusem po miejscach związanych z Janem Pawłem II (Partner – Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej),
 • Zielona Warszawa – wycieczka rowerowa wzdłuż dzikiego brzegu Wisły i Skarpy Wiślanej – „zielonego tunelu” Warszawy,
 • Warszawa na szynach – wycieczka zabytkowym tramwajem po głównych arteriach komunikacyjnych Warszawy, okraszona opowieściami o historii rozwoju komunikacji miejskiej w stolicy (Partner – Zarząd Transportu Miejskiego),
 • Warszawa Powstania Warszawskiego – wycieczka piesza po miejscach upamiętniających walki powstańcze,
 • Warszawa – miasto feniks – Spacer po Warszawie i niekonwencjonalna lekcja historii współczesnej Polski w pigułce – wycieczka piesza (Partner – Dom Spotkań z Historią),
 • Ścieżka Pamięci – spacer po żydowskiej Warszawie – wycieczka piesza (Partner – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
 • Multimedialny Chopin – wycieczka piesza po miejscach, z którymi związany był największy polski kompozytor z wykorzystaniem aplikacji „Chopin in Warsaw” i „Selfie with Chopin” (Partner – Stołeczne Biuro Turystyki)

 

Zapisy na wycieczki pod adresem: http://goo.gl/forms/gusM16D8ofpDYGG63

podziemie pawilonu na skwerze Hoovera

Codziennie będą odbywały się tu ciekawe warsztaty na temat Solidarności, miłosierdzia, historii Warszawy i Polski oraz dziedzictwa Jana Pawła II. Zajęcia w małych grupach poprowadzą profesjonalni trenerzy. Każdy warsztat potrwa około dwóch godzin.

 • NSZZ Solidarność oraz jego wpływ na Polską Rzeczpospolitą Ludową, 21 lipca, godz. 10.00
  Podczas tych warsztatów uczestnicy poznają przyczyny wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, powstania Solidarności oraz jak przebiegał dalszy rozwój tej organizacji.
  prowadzenie: Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki.
  język: angielski
 • Skarb Solidarności, 21 lipca, godz. 12.00
  Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, co oznaczało dla społeczeństwa polskiego powstanie Solidarności, jakie były jej ideały oraz w jaki sposób można wprowadzać je w życie także dziś.
  prowadzenie: Centrum Myśli Jana Pawła II
  język: angielski
 • H’2’H -Human to Human, 22 lipca, godz. 10.00
  Warsztaty, których uczestnicy zastanowią się, czym jest, lub może być, miłosierdzie oraz jak w praktyce może ono zaistnieć dzięki ich działaniom.
  prowadzenie: Centrum Myśli Jana Pawła II
  język: angielski
 • Historia Warszawy, 23 lipca, o każdej pełnej godzinie od 10.00 do 16.00. Początek sesji warsztatowej o każdej pełnej godzinie poza 12.00 i 14.00.
  Warsztaty, podczas których będzie można poznać Warszawę, jej historię, architekturę a także ciekawostki związane z poszczególnymi miejscami.
  prowadzenie: Muzeum Warszawy
  język: polski, angielski
 • Jan Paweł II – papież z Polski, 24 lipca, godz. 10.00
  Uczestnicy warsztatów dowiedzą się o najważniejszych wydarzeniach z życia Jana Pawła II oraz jaki był ich wpływ na historię świata.
  prowadzenie: Centrum Myśli Jana Pawła II
  język: angielski

 

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY!

KINO PLENEROWE, skwer ks. Jana Twardowskiego
Każdego dnia zaprezentowane zostaną znakomite filmy poruszające ważne tematy. Przed każdą projekcją odbędzie się prelekcja – wprowadzenie do filmu.

Codziennie o godz. 20.15 Historia Polski w pigułce! Niekonwencjonalna lekcja historii Polski XX wieku przygotowana przez Dom Spotkań z Historią. Prowadzenie: Juliusz Lichwa

 • Wszystko co kocham, reż. Jacek Borcuch, 21 lipca, godz. 21.00,
 • Popiełuszko. Wolność jest w nas, reż. Rafał Wieczyński, 22 lipca, godz. 21.00,
 • Miasto 44, reż. Jan Komasa, 23 lipca, godz. 21.00,
 • Karol – człowiek, który został papieżem, reż. Giacomo Battiato, 24 lipca, godz. 21.00.

 

KINO W PAWILONIE, podziemie pawilonu na skwerze Hoovera, 21–24 lipca, godz. 12.00, 14.00, 16.00

W pawilonie zaprezentowane zostaną krótkie filmy o stolicy:

 • Warszawa 1935 – filmowa rekonstrukcja przedwojennej Warszawy, która pozwoli Ci zobaczyć splendor stolicy Polski w latach 30. (ok. 20 min),
 • Miasto Ruin – filmowa rekonstrukcja przedstawiająca obraz zrujnowanej Warszawy. (ok. 5 min),
 • Warszawa nie zapomni – film prezentujący historię Warszawy w latach 1939–45, walkę jej mieszkańców oraz powojenną odbudowę. (ok. 20 min),
 • Świat Józefa – film fabularny o rodzinie Ulmów wymordowanej za ukrywanie Żydów. (ok 50 min.).

21.07
14.00 – Świat Józefa,
15.00 – blok filmów o Warszawie,
16.00 – blok filmów o Warszawie.

22.07-24.07
12.00 – blok filmów o Warszawie,
14.00 – Świat Józefa,
16.00 – blok filmów o Warszawie.

ul. Krakowskie Przedmieście, czynna w godz. 9-19.00

Strefa ta łączy aktywność fizyczną z działaniami charytatywnymi. Przez cały dzień (10.00- 19.00) będzie tam prowadzona animacja sportowa zachęcająca do wysiłku i zaangażowania w pomoc innym. Kilometry pokonane na urządzeniach sportowych przeliczymy na złotówki, które zostaną przekazane na potrzeby Fundacji Księdza Orione Czyńmy Dobro. W planach Strefie Sportu są:

 • 9.00 gimnastyka, fitness,
 • 18.00 zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Dodatkową atrakcją będzie 26. Bieg Powstania Warszawskiego, który wystartuje 23 lipca o godzinie 21.00. Więcej informacji o biegu można znaleźć na stronie http://aktywnawarszawa.waw.pl/bieg-powstania-warszawskiego  Specjalnie dla uczestników Dni w Diecezjach, organizatorzy przewidzieli 10 pakietów startowych. Więcej informacji już wkrótce.

23.07 o godz. 12.00 pod Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się międzynarodowy turniej piłki plażowej dla pielgrzymów. Zapisów drużyn można dokonywać w Strefie Sportu oraz za pośrednictwem naszej strony internetowej http://goo.gl/forms/cnk9JmkbTrSjKjO93

skwer Hoovera

Tu będzie można zrelaksować się i odpocząć. Na wszystkich chętnych czekają:

 • czytelnia z wielojęzyczną literaturą (przewodniki, albumy, czasopisma),
 • codzienne wspólne śniadania dla uczestników ŚDM, przygotowane z regionalnych produtów, od polskich rolników – w Centralnej Bibliotece Rolniczej,
 • punkt gastronomiczny.

Sklep z pamiątkami i gadżetami związanymi ze Światowymi Dniami Młodzieży i Miejską Strefą Kultury. W ofercie m.in. koszulki, książki, torby, kubki, magnesy itp.

Wszystkie gadżety i wiele innych można nabyć za pośrednictwem strony internetowej: https://sklep.centrumjp2.pl/

GRA MIEJSKA DO ŹRÓDEŁ, różne punkty na terenie Warszawy
Graczom zostaną zadane pytania dotyczące wizyt Jana Pawła II w Warszawie. Odpowiedzi będzie można składać na formularzach dostępnych w Punkcie Turystycznym lub przez telefon komórkowy. Na potrzeby gry, w miejscach, które odwiedził Papież, stworzono instalacje przestrzenne (tzw. pinezki) oraz udostępniono kody QR.
Lokalizacje instalacji:

 • archikatedra św. Jana Chrzciciela i kościół oo. Jezuitów,
 • Plac Zamkowy i kościół św. Anny,
 • Pałac Prezydencki,
 • kościół oo. Bazylianów,
 • katedra warszawsko-praska,
 • kościół oo. Kapucynów,
 • Teatr Wielki,
 • Plac Piłsudskiego,
 • Zamek Królewski,
 • Stadion Narodowy,
 • kościół św. Krzyża,
 • Katedra Polowa Wojska Polskiego.

KARTY MADE IN POLAND
Czternaście tematycznych kart to doskonały sposób, by zdobyć ciekawe informacje o Polsce. Całą serię można zebrać, wędrując po Miejskiej Strefie Kultury oraz odwiedzając wybrane miejsca, muzea i galerie.

APLIKACJA CYTATY JP II
Aplikacja mobilna z myślami Jana Pawła II na każdy dzień roku dostępna w języku polskim i angielskim. Do pobrania w Google Play i App Store.

KIERMASZ PRZED CENTRALNĄ BIBLIOTEKĄ ROLNICZĄ, ul. Krakowskie Przedmieście 66
W podcieniach Centralnej Biblioteki Rolniczej twórcy ludowi z Mazowsza i okolic zaprezentują hafty, wycinanki, kolorowe bibułkowe kwiaty, rzeźby, wyroby z drewna i wosku pszczelego. Nie zabraknie także regionalnych przysmaków takich jak wędliny, sery, pierogi czy ziemniaczane babki. Kiermaszowi towarzyszyć będzie wystawa planszowa Krzyże i kapliczki przydrożne prezentowana przed budynkiem Biblioteki.

KONCERT
20.07, g. 18.00 – koncert muzyki klasycznej, Stara Dziekanka, ul. Krakowskie Przedmieście 56/60.
Romantycznie w duecie. Wieczór arii i pieśni.
Repartuar: Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, Michail Glinka, Piotr Czajkowski, Camille Saint-Saëns, Gabriel Fauré, Hugo Wolf, Wolfgang Amadeusz Mozart w wykonaniu Joanny Kacperek (fortepian) i Michała Przygońskiego (baryton). Czas łączny koncertu ok. 45 min

Warszawskie wydarzenia towarzyszące

 • Jazz na Starówce, Rynek Starego Miasta
  XXII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych festiwali jazzowych w Polsce goszczący największe gwiazdy. W sobotę 23 lipca 2016 r. o godzinie 19.00 zagra międzynarodowej sławy muzyk jazzowy.
 • Pawilon Warszawa, ul. Marszałkowska 105
  To nowoczesna przestrzeń dialogu i wiedzy o Warszawie, gdzie prowadzone są działania dotyczące fascynującej historii i współczesnego oblicza stolicy. W dniach 21–22 lipca 2016 r. uczestnicy Światowych Dni Młodzieży mogą wziąć udział w specjalnie przygotowanych projekcjach filmów, warsztatach, grach i quizach.
 • Multimedialny Park Fontann, Skwer 1. Dywizji Pancernej Wojska Polskiego na Podzamczu
  Multimedialne widowisko „Woda – Światło – Dźwięk” z wykorzystaniem reflektorów LED i laserów. Podczas trzydziestominutowego spektaklu czeka cię prawdziwa uczta dla oka i ucha na szesnaście milionów barw. Pokaz pod tytułem „Warszawskie Syreny” do muzyki Jean Michel Jarre’a zachwyci każdego widza. Pokazy w dniach 22- 23 lipca 2016 r. o godzinie 21.30.
 • Strefa Sportu, pl. Defilad, Pałac Kultury i Nauki
  Letnie miasteczko sportowe w centrum miasta. Dla uczestników ŚDM, turystów i mieszkańców przygotowane zostały boiska do gry w badmintona, siatkówkę plażową. W czasie trwania Miejskiej Stefy Kultury, na terenie miasteczka zostanie rozegrany międzynarodowy turniej w siatkówkę plażową, którego zawodnikami będą uczestnicy ŚDM.

Joanna Korzeniewska

Rzecznik Prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II
jkorzeniewska@centrumjp2.pl
+48 533 318 541

 

PODSUMOWANIE DNIA: 24.07

Fotografie – autor Piotr Podlewski

Depesze:

 1. Wieczorna depesza prasowa

 

PODSUMOWANIE DNIA: 23.07

Fotografie – autor Piotr Podlewski

Depesze:

 1. Wieczorna depesza prasowa
 2. Gimnastyka w strefie
 3. Opinie o wystawie Źródła
 4. Pozdrowienia od pielgrzymów w różnych językach

PODSUMOWANIE DNIA: 22.07

Fotografie – autor Piotr Podlewski

Depesze:

 1. Wieczorna depesza prasowa
 2. Czym jest miłosierdzie? Wywiady z gwiazdami koncertu nt. miłosierdzia (video) + galeria zdjęć zza kulis
 3. Relacja z koncertu „Wiara, nadzieja, miłość” (foto)

 

PODSUMOWANIE DNIA: 21.07

Fotografie – autor Piotr Podlewski

Depesze:

 1. Wieczorna depesza prasowa
 2. Śniadanie prasowe
 3. Scena otwarta

 

PODSUMOWANIE DNIA: 20.07

Fotografie do pobrania – autor Piotr Podlewski

Depesze:

1. Jak powstawała Miejska Strefa Kultury – kulisy (foto)

2. Powitania pielgrzymów na lotnisku (foto)

3. Powstawanie Ogrodu Miłosierdzia, DIY (foto + video)

4. Relacja z koncertu otwarcia strefy (foto + video z relacji Facebook Live)

5. Relacja z otwarcia wystawy (foto)

 

MATERIAŁY KONFERENCYJNE:

———–

Zachęcamy także do śledzenia bloga prowadzonego przez wolontariuszy: ŚDM od kuchni

blog od kuchni 

 

Mapa